Mes baltai ir mūsų gyslomis

Teka gintaras...

(E. Mieželaitis)

  Šio projekto tikslas – populiarinti skaitymą, giminiškų tautų, Lietuvos ir Latvijos, literatūrą, kultūrą, tarpkultūrinius ryšius, bendradarbiavimą, gerinti mokinių skaitymo gebėjimus. Tad gimnazijos bibliotekininkė kartu su lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja G. Statkuviene kvietė mokinius dalyvauti integruotose veiklose ir taip paminėti Baltų literatūros savaitę. Taigi, žiūrim, ką turim:

    Mokytoja G. Statkuvienė pasidalino įspūdžiais iš kelionės po Latviją: aplankyta Jelgava ir skulptūra „Studentas“, taip pat Salaspilio botanikos sodas , kur saugoma didžiausia Baltijos šalyse augalų kolekcija; plaukiota Dauguvos upe . Mokytoja kvietė mokinius aplankyti Latviją ir atrasti kaimyninės šalies grožį ne tik knygose ar internete.

   2G klasės mokiniai sprendė kryžiažodžius, vertė latviškus žodžius į lietuvių kalbą. Taip pat mokiniai skaitė latvių rašytojo Olafo Gūtmanio eilėraštį, ir jį nurašė dailyraščiu.

 

  8 klasės mokiniai piešė mandalas ant akmenukų, jose vyrauja mūsų sesės Latvijos vėliavos spalvos – raudona ir balta.

  5 klasės mokinė Augustė Baltų literatūros savaitę norėjo paminėti linksmai. Ir kaip pati teigia, įsimintinai. Todėl visiems gerai žinomą liaudies dainą „Du gaideliai“ ji atliko latviškai

Gegužės 7- oji spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. 

   Šią dieną paminėti 5 klasės mokiniai susirinko į biblioteką, kur vyko integruota literatūros pamoka. Mokiniai klausė bibliotekininkės Vestinos pristatymo, kodėl minima ši diena,  pasitikrino žinias viktorinoje, rašė padėką knygnešiui.

 

Mokytoja D.Gudauskienė

   Gegužės 7-ąją kviečiame švęsti Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną ir organizuoti                                                                            SKAITYMO PIKNIKĄ „MES - EUROPIEČIAI“.

   Kviečiame klases, mokyklas, bibliotekos klubus ir pan. burtis į grupes, dalintis skaitymo virusu   ir laužyti su skaitymu susijusius stereotipus. Šiais metais švenčiame narystės Europos Sąjungoje dvidešimtmetį, todėl skatiname skaitymo piknikui rinktis Europos autorių kūrinius.

  Skaitymo piknikas gali vykti visur, kur tik galima rasti knygą ir skaitytoją. Su bendraminčiais skaityti smagiau!

  Skaitymo pikniko šūkis – „Skaitome Europai!”.

  Informaciją apie skaitymo pikniką „Mes - europiečiai“ skelbsime Lietuvos mokyklų bibliotekų interneto tinklalapyje https://inmedio.jimdofree.com/ ir FB paskyroje https://www.facebook.com/profile.php?id=100064880402347

 

LMBDA

Viktorina – konkursas "Ką aš žinau apie Lietuvą"

   Į Žygaičių gimnaziją atkeliavo „Didysis lietuvių kalbos žodynas“. Pažiūrėti ir net prisiliesti prie šio unikalaus 20 tomų žodyno galite atėję prie šiuo metu gimnazijos fojė eksponuojamo stendo.

   Lietuvių kalbos žodynas (LKŽ) – didžiausias lietuvių kalbos žodynas. Jo apimtis – 20 tomų. Žodyne pateikiama senoji ir dabartinė lietuvių kalbos leksika. Žodžiai iliustruojami raštų nuo 1547 m. iki 2001 m. (religinės, mokslinės, grožinės, publicistinės literatūros) ir tarmių sakiniais.

   Žodyno apimtį sudaro apie 22 000 puslapių, 0,5 mln. leksikografinių straipsnių. Žodynas parengtas naudojantis 4,5 mln. vienetų kartoteka, tai vienas didžiausių leksikografinių darbų pasaulyje.

Kviečiame pasinaudoti šia puikia galimybe ir iki kovo 29 d. susipažinti su žodynais.

 

Daugiau apie Lietuvių kalbos žodyną galit sužinoti pažiūrėjus dokumentinį filmą „Europos dinozauras“.

         Integruota 6 klasei lietuvių kalbos su bibliotekininke Vestina Martinkiene pamoka, skirta gimtosios lietuvių kalbos mėnesiui paminėti. Žodžius apie gimtąją kalbą mokiniai rašė žąsies plunksna - taip pagerbdami protėvių atminimą, kurie narsiai gynė lietuvišką žodį!

 

Lietuvių kalbos mokytoja Daiva Gudauskienė

Su Tarptautine gimtosios kalbos diena! 

      Vasario 1-ąją gimnazijos mokiniai pertraukų metu garsiai skaitė lietuvių poetų eiles, o meniškiausio poemos ,, Anykščių šilelis”  žodžio grožis nuskabėjo 2G klasės mokinių lūpose.

 

      Skaitykime garsiai, išgirskime žodžio prasmę ir skambesį!

„Medijų raštingumo stiprinimas: kritinį mąstymą ugdykime kartu!“

     6 klasės mokiniai, dalyvavę edukacijoje „Saugus elgesys internete“ sužinojo  , kodėl svarbu saugoti ir niekam neatskleisti asmeninę ir privačią informaciją, kokios grėsmės gali kilti neatsargiai elgiantis internete, kaip šias grėsmes pažinti, kaip jų išvengti ir kur prireikus kreiptis pagalbos

Takelis į namus

   Šiandiena gimnazijoje vyko Tauragės krašto  vaikų poeto Jono Jakštaičio-Šapelio eilėraščių knygos  „Takelis į namus” pristatymas. Tai jau 12-oji autoriaus knyga ir  5-oji iliustruota Žygaičių gimnazijos mokinių, kuriems vadovauja mokytoja Birutė Bacevičienė. Susitikime dalyvavo ne tik knygą iliustravę mokiniai, bet ir kiti, kuriems nesvetima poezija. Sulaukėme ir daugiau svečių – literato, knygos redaktoriaus Eugenijaus Šalčio bei knygos maketuotojos Reginos Vaičaitienės. Eugenijus Šaltis, pristatydamas Joną Jakštaitį, pabrėžė, jog šis žmogus lieka sau ištikimas ir apdainuoja jį suprančią nepaprastai gražią gimtųjų vietų – Margiškių, Žygaičių, Pagėgių , Draudenių gamtą, kalbasi su nuo vaikystės pažįstamais augalais, gyvūnais. Kaip rašoma knygos anotacijoje, jo eilėraščiai neretai virsta netikėčiausiomis pasakomis. Dažnai galima pajusti ir švelnaus humoro, didelės meilės gimtinei, kartais ir gyvenimo prasmės ar net nostalgišką liūdesio gaidelę. Pats poetas Jonas Jakštaitis sakė, jog skaityti vaikams yra vienas iš didžiausių jo malonumų. Maketuotoja Regina Vaičaitienė papasakojo, kaip sekėsi paruošti knygą spausdinimui.

    Renginyje mokiniai skaitė eiles iš iliustruotos knygos. Susitikimo nuotaiką praskaidrino  tikybos mokytojas Irmantas Patackas atlikdamas dainas apie gimtinę.                                                                Pasak knygos redaktoriaus Eugenijaus Šalčio, poeto ir Žygaičių gimnazijos mokinių bei dailės mokytojos Birutės Bacevičienės bendradarbiavimas tikrai vertas gražių pagyrimo žodžių.

     Gimnazijos biblioteka skelbia tradicinę akciją ,,Knygų Kalėdos 2023”. Nelikime abejingi, dalinkimės skaitymo šviesa, dovanokime knygas mūsų gimnazijos bibliotekai. Kviečiame visus: mokinius, tėvelius, mokytojus, aktyviai dalyvauti kilnioje akcijoje, pasidalinti ne tik gerumu, bet ir knygomis.

Reginos Bliūdžiuvienės  knygos ,,Sakralioji Žygaičių kapinių erdvė” pristatymas

    Gimnazijoje vyko Reginos Bliūdžiuvienės  knygos pristatymas ,,Sakralioji Žygaičių kapinių erdvė”. Mokiniams buvo įdomu išgirsti knygos atsiradimo aplinkybes, klausėsi Reginos į knygą sudėtas patirtis, istorijas, kapinių sakralumo prasmę. Tikybos mokytojas Irmantas su mokiniais pasakojimą papildė dainų intarpais. Jaukus susitikimas su Regina baigėsi kreipimosi į mokinius, kad knygų skaitymas padeda pažinti savo kraštą ir jos kultūrą. 

Šiaurės šalių literatūros savaitė baigėsi, bet liko įspūdžiai, žinios, Kalėdų laukimo jausmas ir noras dar ne kartą patirti stebuklingą knygos galią.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitė –

„KALĖDOS ŠIAURĖJE”

      Lapkričio 13-19 dienomis,  Lietuvos mokyklose ir bibliotekose, vyksta Šiaurės šalių literatūros savaitė. Ši savaitė skirta skaitymo skatinimui, garsinio skaitymo, pasakojimo tradicijos puoselėjimui ir pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra. Šių metų literatūros savaitės tema:  „Kalėdos Šiaurėje“. Tai jau trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas. Mūsų biblioteka, kaip ir kasmet jungiasi į šį vykdomą tarptautinį projektą. Kai lapkritį sutrumpėja diena ir viską apgaubia tamsa, jaukiai pasislėpę nuo rudens darganų užsidegame žvakes ir pasineriame į knygų pasaulį.   

 

     Dauguma mūsų, išgirdę žodį „Kalėdos”, prisimena laukimo jausmą. Šilumą ir bendrystę. Vienatvę, liūdesį ir atskirtį. Kalėdų senelį, tradicinius patiekalus ir dovanas. Tautosakoje Kalėdų išvakarėse atgyja antgamtinės būtybės, o krikščionių tikėjime Kalėdos siejamos su Jėzaus gimimu. Kalėdų dvasia jau keliauja pas mus- atverkime jai savas duris…

Ei,

Atieina ruduo, su dalgiu ant peties,

Nušienaus mano saulę ir brinkstantį dangų,

Lapų čiužinius miestams ir kaimams paties,

Ir grotom užkals baltus vasaros langus....

Laukiu ryto. Tikiu, kad ruduo pasiklys

Tarp žvaigždžių ir kalnynų, ir sielų bedugnių,

Ir daugiau niekada pas mane nebegrįš,

Kol kūrensiu tyliausio tikėjimo ugnį...

Na ir kas, kad aksomais ir auksu papuoš,

Obuoliais tarsi bombom apmėtys praeivį...

Jis vistiek prieš pavasarį greitai praloš

Ir prieš vasarą - rožių žydėjimo deivę.

O paskui - vėl žiema...Karštas vynas pusny

Ir Kalėdų laukimas prie židinio balto...

Ak, kaip viskas sumišo vėjuotoj širdy -

Tai ruduo žymi kelią ant pilko asfalto...

                                                 Dalia Teišerskytė

Dovana

    Gimnazijos bendruomenę pasiekė ypatinga dovana. Tai Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir Mecenato Prano Kiznio dovana – perleistas pirmojo lietuviško mėnraščio „Aušra“ rinkinys ir Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir mecenato Prano Kiznio bendras laiškas.

  Kviečiu gimnazijos bendruomenę paskaityti bei kūrybiškai panaudoti reikšmingomis progomis, istorijos, lietuvių kalbos ir literatūros, kitų dalykų pamokose bei pilietiškumo iniciatyvoms.

„Mokiniams rekomenduojamos knygos. 1–10 klasei“: išleistas antrasis pataisytas ir papildytas leidimas

   Kęstučio Urbos „Mokiniams rekomenduojamos knygos. 1–10 klasei“ pasirodė 2019 metų pradžioje. Dabar parengtas antrasis, pataisytas ir papildytas leidimas.

  Kai kurių ankstesniojo sąrašo knygų atsisakyta, kai kurios perkeltos į kitas klases, taip pat įrašyta nemažai naujų. Tai daugiausia 2019–2022 metais išleistos lietuvių ir užsienio autorių knygos.

   Sąrašais kviečiami naudotis mokiniai, jų tėvai, bibliotekininkai, mokytojai, kuriems rūpi ugdyti vaikų bei paauglių meilę literatūrai.

 

Leidinį atsisiųsti galite čia.

         Knygos „Kažkada kadų kadaise“ pristatymas. Ačiū mokytojai Reginai ir Žygaičių bibliotekos vedėjai Zitai  už turiningai praleistą laiką.

Balandžio 23-ioji – Tarptautinė knygos ir autorių teisių diena

    Pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena švenčiama visame pasaulyje Jungtinių Tautų organizacijos sprendimu. Šia švente siekiama pabrėžti knygos vertę (atsiradus televizijai ir internetui, žmonės mažiau skaito knygas) ir apginti autorių teises. Ši diena mums primena apie skaitymo kultūrą ir tradiciją, raštingumą, pažinimą, pagarbą knygai, kūrėjui, autoriui, kultūrų įvairovę ir dialogą, neišsemiamą civilizacijos, kultūros lobyną.

 

„Bernardinai.lt“ skaitytojams parengėme nuotraukų galeriją ir kviečiame akis paganyti po knygos svarbą pristatančius darbus. Prisiminti, kokios skirtingos  šiandien gali būti knygos, kaip skirtingai mus veikti ir ugdyti, skirtingais būdais perteikti skaitymą kaip vertybę.

      Šiandiena Žygaičių gimnazijos kiemelyje buvo pristatytos dvi lauko bibliotekėlės – Knygų nameliai. Šie knygų nameliai unikalūs tuo, jog kiekvienas gali ne tik pasiimti paskaityti, bet ir atnešti bei padovanoti jau perskaitytas knygas kitiems. Patogioje vietoje, po atviru dangumi esantys knygų nameliai laukia skaitytojų.

Velykų belaukiant 

Integruota tikybos, lietuvių kalbos, bibliotekos pamoka ,,Velykų papročiai Europoje ir Lietuvoje”

Naujieji bibliotekos skaitytojai

Kovo 16 – Knygnešių diena

„Užaugink“ Lietuvą!

     Prailgintos darbo dienos grupės mokiniai sukūrė Lietuvos kontūro formos daigyklą ir pasėjo joje pipirnių, taip paminėdami 33-iąsias Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos metines.

   Vasario 27 d. 8 – 2G klasių mokiniai dalyvavo nuotolinėje diskusijoje „Ukraina: prie ES ir prieš Rusiją“, kurią vedė Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Jean Monnet profesorius Mindaugas Jurkynas.

Vasario 21-oji gimtosios kalbos diena! 

     Gimnazijoje vyko integruotos lietuvių kalbos su biblioteka veiklos, skirtos šiai dienai paminėti ,,Gimtųjų žodžių apkabintas,/ Aš gyvas kalboje” J. Marcinkevičius

Pailgintos darbo dienos grupė švenčia Užgavėnes

,,Žiema, žiema, bėk iš kiemo!”

Užgavėnės – paskutinė mėsėdžio diena, žiemos palydų, žiemos išvarymo, daugelio dar vadinama vaisingumo žadinimo, skalsos ir gausumo skatinimo švente. Ji buvo žinoma net ir pagonybės laikais. Seniau ji vadinta Ragučio švente. Pagal seną tradiciją Užgavėnės turėtų būti švenčiamos net 8 dienas (pradedant sekmadieniu). Na, o tikroji Užgavėnių diena – 46-oji diena prieš Velykas. Dabartiniai Užgavėnių papročiai – tai senovėje buvusių šventės apeigų, kuriomis būdavo siekiama nulemti derliaus gausumą, mūsų dienas pasiekusi dalis.

Ar žinote, kad ...

Su Tarptautine gimtosios kalbos diena – vasario 21 d.

    Pailgintos darbo dienos grupės mokinių darbeliai „Lietuvos spalvos“ skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai.

Tarptautinė garsinio skaitymo diena

      Vasario 1 d. pasaulyje minima Tarptautinė garsinio skaitymo diena. Šios iniciatyvos tikslas – kviesti visus dalytis įvairiomis istorijomis, garsiai jas skaityti draugams, šeimoms nariams ar žmonėms, kurie noriai jūsų klausosi.

      Skaitymą praktikuojant kaip kasdieninį ritualą laviname kalbinius įgūdžius, žadiname vaizduotę ir kuriame bendrystę. Istorijų sekimas yra neatsiejama mūsų kultūros dalis, tai būdas dalytis patirtimi, išsaugoti savo istoriją, suvokti mus supantį pasaulį ir vieniems kitus. Skaitykime garsiai!

AŠ PRISIMENU, KODĖL ESAME LAISVI!

 Pailgintos darbo dienos grupės vaikai pamini Sausio 13-ąją.

 

Sausio 7 dieną minime vieno mylimiausio lietuvių vaikų rašytojo, klasiko Anzelmo Matučio 100-ąsias gimimo metines

Daugiau apie rašytoją skaitykite čia...

    Lapkričio 20-oji – Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos diena. Ta proga Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pakvietė visus šalies mokyklų penktokus pasitikrinti žinias apie savo turimas teises ir savarankiškai sužaisti savo mokyklose specialiai šiai dienai paminėti sukurtą žaidimą –  Vaiko teisių konvencijos protmūšį!

 

     Mūsų penktokų užsiregistravo ir dalyvavo protmūšyje. Visi dalyvavusieji gavo – vaiko teisių žinovų diplomus! 

  Lapkričio 14 – 18 dienomis, tamsiausiu metų laiku, vyko tarptautinis projektas „Šiaurės šalių literatūros savaitė“.

Šiaurės šalių literatūros savaitė – jau trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas, kurio tikslas yra puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo. 1995 m. kilusi ambicinga idėja tapo tradiciniu renginiu, kuriame kasmet dalyvauja vis daugiau įvairaus amžiaus žmonių.

     Šiaurės šalių literatūros savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ sąjungos vykdomas projektas, skirtas skaitymo skatinimui, garsinio skaitymo ir pasakojamosios tradicijos puoselėjimui bei pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra.

 

     Mūsų gimnazijos biblioteka, mokiniai ir mokytojai taip pat keletą metų iš eilės jungiasi prie šio projekto.           

Tauragės r. Žygaičių gimnazijos priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai – Mantė, Tautvydas, Estrėja, Rugilė, Emilijus, Liepa, Matas, Andrėja, Amėja, Tajus savo piešinukais papuošė mokytojos Reginos Bliūdžiuvienės knygelę „Prieštaravimo pieva“. Džiaugėmės šiltu susitikimu su knygos autore, užplūdusiomis emocijomis ir dovanotomis knygutėmis.

Mokytoja Daiva Dragūnie

Netradicinė pamoka mokyklos bibliotekoje

Spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo. Spalio  27 d. gimnazijos bibliotekoje šeštos klasės mokiniams vyko netradicinė literatūros pamoka „Kodėl svarbu skaityti knygas?“. Bibliotekos vedėja V. Martinienė pristatė mokiniams šių metų renginių temą „Skaitydami kuriame taikų ir harmoningą pasaulį“. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja V. Veisienė pakvietė mokinius padiskutuoti apie knygas, jų įvairovę. Mokiniai pristatė perskaitytas knygas, jie kalbėjo apie įdomiausius veikėjus, išsakė savo įspūdžius. Kartu su mokiniais aptarėme žymių žmonių posakius apie knygas. Apibendrindami pamoką mokiniai neslėpė gerų emocijų, nes įsitikino, kad bibliotekoje lankytis ir naudinga, ir įdomu.

Pailgintos darbo dienos grupė švenčia „Šmėklines“

Paroda „ATPAŽINK SAVO MOKYTOJĄ“   

     Atrodo, kad gyvenime niekas nesikeičia. Akivaizdu, kad keičiasi mūsų veidai, aplinka, pomėgiai, mąstymas ir netgi bendravimas.

      Spalio 5-ąją, minint Tarptautinę mokytojo dieną, prie gimnazijos bibliotekos surengta fotografijų parodą „ATPAŽINK SAVO MOKYTOJĄ“, kurioje eksponuojama  gimnazijoje dirbančių  mokytojų gražiausios vaikystės, paauglystės gyvenimo akimirkos. Parodoje 23 nuotraukos. Šios parodos tikslas – parodyti mokiniams, kad vaikystė, jaunystė – lopinėlis prisiminimų, nes  ir mokytojai buvo vaikai, kurie lakstė,  žaidė nostalgiškus žaidimus, taškėsi balose, pozavo, sėdėjo mokyklos suoluose, universiteto auditorijose, dalyvavo įvairiose veiklose….

  Vienas  svarbiausių šios parodos tikslų – mįslės įminimas.  Žiūrėdami į šias nuotraukas, turėsite atpažinti būsimą mokytoją. Teisingai ir daugiausiai atspėjusių laukia prizai.

    Fotografijų paroda gimnazijos bibliotekos lankytojus džiugins iki spalio 14 d. Maloniai kviečiame.

Skaitydami kuriame taikų ir harmoningą pasaulį

     Aprimus rugsėjo šurmuliui į mokyklų bibliotekas atkeliauja spalis - tarptautinis  mokyklų bibliotekų mėnuo. 

Rugsėjo 26-oji - Europos kalbų diena!

    Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje kviečia švęsti Europos kalbų dieną kartu.

  • parsisiųskite viktoriną į savo kompiuterį,
  • žaiskite savo mokykloje, darbe, bendruomenėje,
  • pažinkite Europos kultūrą ir ES teikiamas galimybes!

Nuorodą į viktoriną rasite čia

Į 2022 m. IBBY Garbės sąrašą įtraukti trys vaikų knygų kūrėjai iš Lietuvos

    Rugsėjo 5–8 dienomis Malaizijoje vykusiame 38-ajame pasauliniame IBBY (International Board on Books for Young People) kongrese paskelbtas 2022 m. IBBY Garbės sąrašas.

Į šį sąrašą pateko 163 kūrėjai iš 53 šalių. Rašytojų grupėje įrašyti 63 kūrėjai, iliustruotojų grupėje – 52, vertėjų grupėje – 48.

Į 2022 m. IBBY Garbės sąrašą įrašyti ir trys vaikų knygų kūrėjai iš Lietuvos:

  • rašytojų grupėje – Marius Marcinkevičius už knygą „Akmenėlis“; nupiešė Inga Dagilė, išleido „Tikra knyga“, 2020;
  • iliustruotojų grupėje – Monika Vaicenavičienė už knygos „Kas yra upė?“ iliustracijas; išleido „Tikra knyga“, 2019;
  • vertėjų grupėje – Alvyda Gaivenienė už Majos Lunde knygos „Sniego sesė“ vertimą iš norvegų kalbos; išleido „Tyto alba“, 2019.

Malaizijos IBBY skyrius sukūrė virtualią 2022 m. IBBY Garbės sąrašo knygų parodą, kurią galima pažiūrėti čia.

Bals, išbals mėnesienų drobulės.

Gervės Grįžulo Ratuos girgždės.

Iš versmės man atnešk tą mėnulį

Ir supilki stiklinėn žvaigždes...

 

 

Šiandien PAULIUI ŠIRVIUI būtų suėję 102-eri. (1920-1979m.)

Povilas (Paulius) Širvys (1920 m. rugsėjo 6 d. Padustėlyje, Dusetų valsčius – 1979 m. kovo 27 d. Vilniuje) – Lietuvos poetas, žurnalistas, redaktorius.

Kažkas pabeldė į duris,                Atėjo šventė į namus,
Kažkas miegot neleidžia…          Pakvipo viskas knygom.
Atmerkęs nuostaboj akis              Rugsėjis su Tavim perpus
Matai Rugsėjo veidą.                    Užsiėmė dalybom.

Pasipuošė ruduo fraku                  Dalino rudenio lapus-
Ir įmetė pro langą                          lapus baltųjų knygų.
Rugsėjo astrų sulytų,                    Pavertęs rašalą lietum
Ištiesęs savo ranką.                      Lydės Tave mokyklon.

 

/N.Laukavičienė/

    Sveikinu visus su rudenėliu! Su Rugsėjo 1-ąją - Mokslo ir žinių diena! Gerų emocijų, naujų, gražių idėjų - pedagogams! Tolerancijos ir supratimo - ugdytinių tėveliams!

Pirmoji pažintis su biblioteka

   Nuo šiandien gimnazijos bibliotekoje atsirado naujų skaitytojų – tai pirmokėliai. Pirmasis užsiėmimas jiems buvo skirtas pažinčiai su biblioteka. Pirmokėliai susipažino su bibliotekos tvarka, elgesio taisyklėmis, saugomais knygų fondais. Bibliotekininkė parodė, kokių gražių knygučių vaikams turi biblioteka, paaiškino, kaip tapti nuolatiniu bibliotekos skaitytoju. Mokytoja Laima Stirbienė papasakojo, kad  knygos žymeklis – labai reikalinga priemonė mėgstantiems skaityti knygas ir pasižymėti, kurioje vietoje baigė skaityti. Ta proga vaikai pasigamino po spalvotą knygos žymeklį, kad galėtu pasižymėti perskaitytus puslapius jų pasirinktuose knygutėse. Lauksime visų sugrįžtant į biblioteką.

       Atgimusi gamta dovanojo  pačią gražiausią pavasario šventę – šv. Velykas. Šios šventės svarbiausias akcentas – velykinis margutis. Velykų margučiai Lietuvoje marginti nuo neatmenamų laikų. Tikėta, kad jie teikia vaisingumą, sveikatą, sėkmę. Kai Velykų rytą šeimyna susėsdavo pusryčiams, šeimos galva paimdavo šventintą margutį ir visiems padalindavo po kąsnelį – tikėta, kad šeimą lydės sugyvenimas ir skalsa. Žinomas ir margučių sukimo paprotys: jeigu jo smaigalys sustoja atsisukęs į pietus, vasara bus šilta, jei į šiaurę – šalta, jei į rytus – vėjuota, į vakarus – lietinga.

     Iki šių dienų išlikęs senas margučių daužavimo paprotys primena tikėjimą, kad šitaip išlaisvinamos vaisingumo jėgos. Pirmąją Velykų dieną šeimyna dauždavo smailuoju galu, antrąją – bukuoju. Žiūrėdavo, kokia sudužusio margučio duobutė: jeigu ji kiaušinio viršūnėje, lygi, apvali, metai bus geri, o jeigu šone, nesimetriška, nelygi – blogas ženklas.

Tikėta, kad šeimos narys, kuriam tekdavo stiprus, nedūžtantis margutis, bus sveikas visus metus. Tvirčiausias margutis būdavo saugomas kaip namų stiprybės simbolis, vėliau dedamas į pirmąją išartą vagą, kad javai gerai derėtų. Lukštų maišyta į sėmenis, kad linai augtų aukšti.

    Visoje Lietuvoje vis dar populiarus margučių ridenimo, kuriuo užsiima vaikai, paprotys. Jis siejamas su tikėjimu, kad susiliesdamas su žeme margutis suteikia jai gyvybingumo.

     Atvelykio papročiai labai panašūs į Velykų, tik margučiai daugiausia dažyti vaikams ir krikštavaikiams.

     Kiaušiniai marginti ir per kitas pavasario šventes, ypač per Jurgines. Dažniausiai dažyta svogūnų lukštais arba žalsvais beržo pumpurėliais, jaunomis dilgėlėmis. Išgenant gyvulius iš tvarto, vienas ar du kiaušiniai (jurgučiai) būdavo padedami tarpduryje, kad gyvuliai būtų sveiki, vislūs, apsaugoti nuo blogų akių, vilkų. Per Šv. Jurgio atlaidus jurgučiai buvo nešami į bažnyčią kaip auka šventajam už gyvulių globą.

 

     Parodoje eksponuojami per ilgą laiką surinkti, gražiausi margučiai, kurie nebuvo suvalgomi, o renkami kaip kolekcija. Čia jų virš septyniasdešimt. Kai kurie jų skaičiuoja šeštą dešimtį. Kiaušiniai marginti tradiciniu būdu – vašku. Kai kurie margučiai skutinėti, marginti mišria technika – vašku ir skutinėti. Jų autoriai nežinomi.

Šuo – ne tik geriausias draugas, bet ir puikus mokytojas bei klausytojas. Vakar mūsų gimnazijoje lankėsi neįprasti svečiai- terapiniai šunys SHEILA ir GLORIA  su dresuotojomis Gintare ir Urte. Ši nuostabi komanda veda užsiėmimus Tauragės bibliotekoje, kur dalyvauja projekte  "Skaityk geriausiam draugui". Šių užsiėmimų tikslas nėra terapija, taip pat nėra ir edukaciniai užsiėmimai, kurių tikslas – išmokyti vaiką skaityti. Skaitymai su šunimi turėtų įkvėpti vaikus pamilti knygą, skaitymas jiems turėtų sietis su teigiamomis emocijomis, kurias ir kelia knygutė, šuns buvimas šalia, bendravimas su juo, kailiuko glostymas. Šunys skaitytoją ramina, mažina stresą. Be to, šuo yra puikus klausytojas, jis niekada nekritikuoja, netaiso skaitančių vaikų, todėl vaikai įgyja daugiau drąsos ir pasitikėjimo savimi. Jie pradeda lengviau reikšti mintis, atsipalaiduoja. Ačiū  Gintarei ir Urtei, bei jų šuniukams- SHEILAI ir GLORIAI.  Čia keletas akimirkų iš susitikimo.

DĖMESIO VIKTORINA

 Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namai-muziejus siūlo viktoriną. Atsakydami į viktorinos klausimus, praskleisite Salomėjos ir Bernardo Bučų asmeninio gyvenimo paslapčių šydą, sužinosite apie  menininkų tarpusavio santykius ir jų kasdienį gyvenimą.

Penktokai rašė gražiausius lietuviškus žodžius

Reginos Bliūdžiuvienės knyga "Renkuosi abu"

   2021 metais buvo paskelbtas Tauragės katalikių moterų draugijos kvietimas dalyvauti mokinių piešinių konkurse. Jame kartu su tikybos mokytoja dalyvavo ir mūsų gimnazijos mokiniai.

   2022 metais leidykla „Printėja“ išleido Reginos knygą „Renkuosi abu“, kuri buvo iliustruota šiuo konkurso mokinių piešiniais. Į ją pateko ir mūsų gimnazijos dviejų mokinių darbai. Tai Simonos Juzaitytės ir Gabrielės Tutlytės „Juo sutverta visa, kas danguje ir žemėje“.

„Aš ne iš tų, kurie mėgsta atverti

savo širdį tarsi kiemo vartus,

pro kuriuos įeina ir išeina kas tik nori...

                                                      Ieva Simontaitytė

   Gimtosios kalbos dienai paminėti vyko integruota lietuvių literatūros su bibliotekininke pamoka   8 klasėje ,,Ievos Simontaitytės 125 - osios gimimo metinės”. Mokiniai žiūrėjo dokumentinę medžiagą apie rašytoją, rinko informaciją, kūrė pristatymus. 2022 -ieji metai paskelbti I. Simonaitytės metais.

Su tarptautine gimtosios kalbos diena!

Meninio skaitymo konkursas, skirtas I. Simonaitytės metams paminėti

Sausio 26 d. į meninio skaitymo konkursą rinkosi 5-4G klasių mokiniai. Bibliotekos vedėja pristatė I. Simonaitytės biografiją, rodė dokumentinę medžiagą, surengė knygų parodą. Po pristatymo prasidėjo konkursas, mokiniai deklamavo lietuvių poetų eilėraščius. Pirmą vietą (5-8 kl.) laimėjo Elinga (7 kl.), antrą vietą Vestina (8 kl.), o vyresniųjų grupėje (1G-4G kl.) dvi pirmas vietas laimėjo Lukas (1G kl.) ir Ugnė (1G kl.). Lietuvių kalbos mokytojos Daiva ir Jūratė pasidžiaugė mokiniais, kurie puoselėja gimtąją kalbą, gražiai deklamuoja ir įteikė padėkas.

Šiaurės šalių literatūros savaitė

   Lapkričio 15-21 dienomis respublikoje vyksta Šiaurės šalių savaitė, kurios tikslas skatinti vaikus ir suaugusius skaityti knygas. 6 klasės mokiniai šiam renginiui ruošėsi iš anksto, iliustravo knygų personažus, aprašė įdomiausią knygos epizodą, kūrė personažų kaukes. Penktadienį per literatūros pamoką pasirinko skaityti jiems įdomiausią knygą  Lewiso Carrollio ,,Alisa stebuklų šalyje“. Mokinių tikslas - tekstą skaityti raiškiai, su intonacija, kad sudomintų klausytojus. Aptarė, ką duoda žmogui knygų skaitymas? Antroje pamokos dalyje vyko įdomus mokinių iliustracijų pristatymas. Gerą pamokos nuotaiką kūrė Emilijos S. ir Gabijos kaukės, jos persirengė į savo mėgstamus personažus. Mokytoja D. Gudauskienė ir bibliotekininkė V. Martinkienė supažindino vaikus su Šiaurės savaitės akcija, mokė raiškiojo skaitymo gudrybių.

VIKTORINA

Išbandykite virtualų protmūšį apie Šiaurės šalis

 

Žaidimą vienu metu gali žaisti vienas ar keli vartotojai. Viktoriną sudaro daugiau kaip 300 profesionaliai parengtų klausimų apie Šiaurės šalis.

Lapkričio 15–19 d. – Šiaurės šalių literatūros savaitė

   Šiaurės šalių literatūros savaitė – jau trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas, kurio tikslas puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, populiarinti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo. Projektas kasmet įtraukia daugybę institucijų iš Šiaurės ir Baltijos regiono.

  Šiųmečių skaitymų tema – svajonės ir ilgesys. 2021-ieji – socialinio atstumo ir uždarytų šalių ir miestų metas, tačiau svajonės ir ilgesys mus jungia ir vienija nepaisant visų ribojimų. Mes svajojame ir ilgimės skirtingų dalykų, tačiau išgyvenimai mus vienija. Literatūra ir istorijos leidžia mums nuklysti į svajones, o pandemijos metu tai tapo ypač svarbu. Todėl ir Šiaurės šalių literatūros savaitė šiemet kviečia pokalbiams apie svajones ir ilgesį.

Tamsiausiu metų laiku uždegsime švieseles ir skaitysime. Tai pagrindinė Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja. Mūsų gimnazijos biblioteka taip pat jungiasi prie šio projekto.

 

 

   Minėdami  Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, prisiminkime istoriją ir neleiskime jai pasikartoti.

   Dėkojame Žygaičių bendruomenei „Žygava“ už dovanotą mokytojos Reginos Bliūdžiuvienės eilėraščių knygą „Laiko smilga“. Ji jau mūsų gimnazijos bibliotekoje. Siūlome paskaityti.

 Tauragės B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka kviečia apžiūrėti virtualią parodą „Ką skaityti apie Tauragę istorinėje bei grožinėje literatūroje?“

Kviečiame pasiimti knygų vasaros skaitymui

  Artėjant vasaros atostogoms, kviečiame pasiimti knygų gimnazijos bibliotekoje.

 Mokiniai knygas gali užsisakyti el. paštu zygaiciugimbib@gmail.com ir per TAMO dienyną , parašius užklausą bibliotekininkei. Laiške, būtina nurodyti savo telefono numerį, kad būtu galima susitarti dėl knygų atsiėmimo.

Perskaityti 5 knygas per vasarą – daug ar mažai? „Vasara su knyga“ komanda kviečia dalyvauti „Skaitymo iššūkyje“, nes tiki, kad skaitydami mes galime pakeisti pasaulį.

„Skaitymo iššūkis“ ( http://vasarasuknyga.lt/ ) – tai turiningas ir smagus užsiėmimas, kurio tikslas – per vasarą perskaityti bent jau 5 knygas.

Registruotis galima savarankiškai, užpildžius internetinę registracijos formą, arba artimiausioje bibliotekoje, kurioje gausi dalyvio kortelę su užduotimis. Kuri artimiausia biblioteka dalyvauja iššūkyje, matysi atsidarius žemėlapį.

Pasiryžę dalyvauti iššūkyje ir įveikę „Skaitymo iššūkį“, dalyvaus bendroje loterijoje, kurioje galės laimėti pagrindinius prizus – dviratį, paspirtuką arba e. skaityklę. Laimėtojai bus renkami burtų keliu. Skaitymo iššūkio pradžia 2019 m. birželio 1 d., o pabaiga rugpjūčio 31 d.

Viskas, ką Tau reikia padaryti, tai perskaityti 5 knygas ir jas įvertinti:

o    Perskaityk lietuvių autoriaus knygą

o    Perskaityk knygą, kurią rekomendavo bibliotekininkas

o    Perskaityk knygą apie keliones

o    Perskaityk knygą geltonu viršeliu

o    Perskaityk knygą, kurios pavadinimas prasideda iš tos pačios raidės kaip ir tavo vardas.

 

O kodėl Jūs skaitote?

Sveikiname su Motinos diena!

           Tyliai žingsnį žengdama,

           Meiliai žodį tardama,

          Visą žemę,

          Visą žemę-

          Man juk atneša mama

 

                              (R. Skučaitė)

Virtuali vaikų ir paauglių literatūros savaitė '21

 

Renginys internete

    Gegužės 3–7 d. mokyklas ir šeimas kviečiame į virtualią vaikų ir paauglių literatūros savaitę!

Antrus metus organizuojamas renginys šiemet skiriamas dviem svarbioms progoms – gegužės 7 dieną minimai Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai bei gegužės mėnesiui, kurį tradiciškai laikomas poezijos mėnesiu.

Šventinės savaitės metu bus surengta 10 nemokamų renginių, kurių metu vaikai ir paaugliai galės virtualiai susitikti su poetais, rašytojais, kultūros, meno bei švietimo pasaulio žmonėmis.

Kiekvieną dieną 10 val. vyks literatūrinės edukacijos mokykloms „Be cenzūros“, o vakarais nuo 19 val. šeimos su vaikais kviečiamos į jaukius ir smagius pokalbius su ryškiausiais pastarųjų kelerių metų vaikų poezijos kūrėjais.

Išsamesnę informaciją rasite čia...

 

  Virtualią vaikų ir paauglių literatūros savaitę organizuoja Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius ir literatūros pažinimo programa vaikams ir paaugliams „Vaikų žemė“ kartu su parneriu „Lietuva skaito“ ir VšĮ "Mokyklų tobulinimo centras". Projektą remia Lietuvos kultūros taryba. Informacinis partneris – portalas LRT.LT

Jau šiandien – akcijos „Metų knygos rinkimai 2020“ apdovanojimų ceremonija. Stebėkite tiesioginę transliaciją 19 val. Nacionalinės bibliotekos „Facebook“ ir „YouTube“ paskyrose arba per LRT PLIUS televiziją.

 

Visas nominuotas knygas rasite 👉 

SVEIKINAME VISUS KULTŪROS DIENOS PROGA.

    Rašytojas yra ir bene aktyviausias nacionalinės kultūros sargas, savotiškai transformuojantis kultūrinį palikimą į dabartį ir į ateitį. (Justinas Marcinkevičius)

    Balandžio 15–17 d. (įskaitytinai) pamankštinkite protą Lietuvių kalbos dienų viktorinoje! Joje klausimai apie lietuvių kalbą, Lietuvos kultūrą ir istoriją. Valstybinė lietuvių kalbos komisija kviečia tokiu būdu paminėti Pasaulinę kultūros dieną. Dalyvavimas individualus pagal dvi amžiaus grupes.

Klausimai suaugusiesiems:

https://forms.gle/r3k2ZqXLKK1axck77

Klausimai vaikams ir jaunuoliams:

 https://forms.gle/V3DoL85JMNHtu7q66

 

Laimėtojų laukia prizai! Net neabejojame, kad teisingai atsakiusiųjų į visus klausimus bus daugiau, nei įsteigta prizų. Tokiu atveju laimėtojai bus atrenkami burtų keliu. Su kiekvienu iš jų bus susisiekta asmeniškai. Linkime sėkmės!

Su Šv. Velykomis!

Greitai ir natūraliai nudažykite kiaušinius juodojo perlo spalva (tik su vienu ingredientu) pagal Alfą Ivanauską

Gaminimo eiga:

1. Išvirkite ir nusausinkite kiaušinius.

2. Dažymui naudokite grafitinį pieštuką arba grafitą.

3. Kiaušinio lukštą spalvinkite pieštuku ir trinkite pirštais, kol spalva taps perlamutrinė. Taip ištrinkite visą kiaušinį.

4. Nudažytą kiaušinį gerai nušluostykite popieriniu rankšluosčiu, kol jis nebeteps.

Alfo patarimai:

Šiam receptui išvirkite kiaušinius taip, kaip mėgstate. Labai dažnai norėdami turėti gražius kiaušinius mes negalvojame apie jų skonį ir juos perverdame.

Kiaušinius galite dažyti tiek šiltus, tiek atvėsintus.

Jei norite šviesesnio atspalvio kiaušinių – dažykite kiaušinius baltu lukštu, jei norite intensyvesnės spalvos – dažykite rudo lukšto kiaušinius. Man gražesni – šviesesni.

Pieštuką ant lukšto trinkite rankomis, nes išgauti šio atspalvio trinant pirštinėmis nepavyks.

Šiuos kiaušinius galite patiekti tik nudažytus arba išmargintus įvairiais raštais trinant trintuku.

Margučius laikykite sausai, nes jiems sudrėkus grafitas gali pradėti tepti.

Grafitas yra organiškas produktas ir nėra kenksmingas mūsų sveikatai.

Balandžio 2-oji  Tarptautinė vaikų knygos diena

   Kovo 16-oji - KNYGNEŠIO DIENA, primenanti spaudos draudimo  laikus Lietuvoje (1864-1904). Tą dieną, 1846 m. kovo 16, gimė žymusis knygnešys Jurgis Bielinis. Taigi su gražia švente!

   Minint Knygnešių dieną -  ištrauka iš Gedimino Kulikausko knygos „Lietuvio kodas“: „,Valdžia jau seniai matė, kad nieko nepadarysianti… raitės visaip kaip, bet, nematydama kitos išeigos, sutiko… duoti spaudą', – 1904 m. gegužę džiaugtasi Lietuvoje. Šitaip baigėsi mūsų prosenelių kova su carine Rusija dėl teisės skaityti ir rašyti lietuviškai. Baigėsi ir 40 metų trukusi knygnešystė, pavadinta ,šventąja kontrabanda' – galbūt vienintelė tokia pasaulyje.“ Ištrauka iš bernardinai.lt  „Knyga lietuviszka – „šventosios kontrabandos“ keliai ir klystkeliai“

 

Daugiau skaitykite čia...

Šiandien Prisijungusi Lietuva kviečia į edukacinę pamokėlę „Asmeninė informacija internete“!

Sveikiname su Saugesnio interneto diena! Ar žinojote, kad ši dieną įsteigta Europos Komisijos? Pirmą kartą Europoje ji buvo paminėta 2004-aisiais, o Lietuvoje – 2007 metais. Vasario 9 diena primena, kad internete reikia elgtis atsakingai.

Interneto puslapyje „Draugiškas internetas“ rasite daug aktualios informacijos, susijusius su saugumu internete. Ten taip pat galite pranešti apie žalingą turinį, dalyvauti renginiuose, tapti ambasadoriais ir dar daugiau. Apsilankykite: http://bit.ly/3oySRGl

Šiandien vyks edukacinė pamokėlė „Asmeninė informacija internete“, todėl kviečiame dalyvauti. Pamokėlės metu sužinosite, kaip atsirinkti, kokią informaciją talpinti virtualioje erdvėje, o kurią – pasilaikyti sau.

Dalyvaukite pamokėlėje: http://bit.ly/35Lfxwj

Sausio 13-oji minima kaip Laisvės gynėjų diena. Šiemet šią ypatingą datą minėsime kitaip – netradiciškai, be susibūrimų.

 

Siūlau paklausyti virtualų pasakojimą sausio 13-osios įvykiai vaikams, Vytauto Landsbergio „SAUSIO SNIEGENOS“

Testas: ar sugebėsite atpažinti bent 10 iš šių 15-os užsienio kalbų iš to, kaip jomis skamba žodis „Lietuva“?

Portalas 15min kviečia pasitikrinti žinias kiek neįprastame lingvistiniame teste. Turėsite pažinti užsienio kalbą iš to, kaip ta kalba yra rašomas Lietuvos vardas.

AČIŪ

Sausio 6-oji – lietuvių literatūros klasiko Kazio Borutos (1905–1960) gimimo diena.

Rašytojas labiausiai žinomas kaip folklorinės prozos kūrėjas ir žmogaus bei velnio kovą, tragišką žmogaus lemtį, romantiška meilę vaizduojančio romano „Baltaragio malūnas” autorius.

K. Borutos romano „Baltaragio malūnas“ motyvais 1973 m. sukurtas legendinis miuziklas „Velnio nuotaka”. Miuziklą režisavo Arūnas Žebriūnas, scenarijų kūrė Arūnas Žebriūnas ir Sigitas Geda, vaidino visa plejada pačių geriausių Lietuvos aktorių. Būtų galima vardinti ir vardinti kūrybinėje grupėje dirbusiųjų pavardes, bet gal geriau eiti ir paveizėti: https://bit.ly/395ZIRX

 

Maironio lietuvių literatūros muziejus

APIE MAIRONĮ VIRTUALIAI

   Raseinių krašto istorijos muziejus ir Maironio lietuvių literatūros muziejus kviečia į naują parodą „APIE MAIRONĮ VIRTUALIAI“, kurioje sudėta viskas nuo pat vaikystės vietų iki šiais laikais vykstančių renginių. Aplinka, ekspozicijos, eksponatai... Kviečiame pasižvalgyti!

 

Ši daugiasluoksnė dviem kalbomis pristatoma paroda sukurta naujos virtualių parodų platformos pagrindu. Raseinių krašto istorijos muziejus 2020 m. įgyvendino projektą „Interaktyvi Raseinių muziejaus komunikacija. Apie Maironį – virtualiai“, kurį 100 proc. finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Maironio lietuvių literatūros muziejus siūlo pasitikrinti žinias

   Pasitikrinkite, ar tikrai žinote, kas vyksta čia ir dabar, ką rašo šiuolaikiniai rašytojai.

 

Linkime sėkmės ir dėkojame už Jūsų aktyvumą!

Maironio lietuvių literatūros muziejus siūlo

 

SUKURKIME KALĖDINĘ ISTORIJĄ KARTU!

  Gruodis – laukimo mėnuo! Kad jis neprailgtų, kviečiame susiburti, pabūti kartu virtualiai, įsijausti į rašytojo vaidmenį ir sukurti ilgiausią, linksmiausią, netikėtą ir stebuklų kupiną Kalėdinę istoriją, kurią visi skaitysime prieš pat šv. Kalėdas.

Taisyklės labai paprastos: spauskite nuorodą https://bit.ly/2JpzIaP, joje rasite mūsų sugalvotą pirmąjį istorijos sakinį, o tada kurkite, vingiuokite siužetą, kaip tik patinka. Svarbu, kad vieno prisijungimo metu parašytumėte vieną sakinį. Jei norėsite istorijos įvykius, jai toliau rutuliojantis, pakreipti visai kita linkme, būtinai parašykite dar vieną.

  Stebuklingą Kalėdinę istoriją kurkime iki gruodžio 21 dienos. Visą mūsų bendrą darbą publikuosime Facebook paskyroje ir svetainėje www.maironiomuziejus.lt

   Būkite kūrybingi ir aktyvūs, nudžiuginkime save ir kitus! Pasidalinkite nuoroda su kitais, kad istorija būtų ilga ir įdomi!

   Povilas Jatkevičius, Nacionalinio Kauno Dramos Teatro aktorius, siūlo puikų savo darbą - nuorodą, kuria pasinaudoti gali kiekvienas nemokamai. Tai audio žurnalas, senovės Graikijos mitų tematiką, pagal Nikolajaus Kuno knyga: "Senovės Graikijos Mitai ir Legendos". Ši knyga ar bent jau tema yra tarp rekomenduojamų perskaityti moksleiviams sąraše. 

Audio rasite čia...

 

Kretingos M. Valančiaus viešoji biblioteka siūlo pasitikrinti savo žemaičių kalbos žinias.

VIKTORINA VISIEMS!

 

    XIX a. pradžioje Kretingoje Tėvas J. A. Pabrėža su savo pasekėjais kūrė pirmąjį bendrinės lietuvių kalbos projektą žemaičių kalbos pagrindu. Šio unikalaus reiškinio – Neformalios lituanistinės mokyklos Kretingos bernardinų vienuolyne dokumentų kolekcija traukta į UNESCO Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“. Jei būtų pavykę šį projektą įgyvendinti iki galo, galbūt visa Lietuva kalbėtų žemaitiškai. Šioje viktorinoje siūlome išmėginti savo žemaičių kalbos žinias. Viktorinos dalyviams bus įteikti ženkliukai „Rokoujous žemaitėškā!“ (atsiimti galėsite po karantino Kretingos M. Valančiaus viešosios bibliotekos registratūroje).

Ar pavyks pažinti ir teisingai sujungti šiuos garsius Šiaurės šalių rašytojus su jų kūrinių pavadinimais?

 

Norint pradėti spauskite čia...

Šiaurės šalių literatūros savaitė tęsiasi!

  Tai šviesos ir knygos šventė, primenanti mums senąją pasakojimų tradiciją, suteikianti progos vaikams ir suaugusiems susipažinti su Šiaurės šalių literatūros lobiais, kviečianti niūriomis vėlyvo rudens dienomis susiburti ir drauge persikelti į magišką knygų pasaulį...

  Ta proga Vilniaus Antakalnio biblioteka pristato smagius žaidimus vaikams, bet tikimės, kad bus įdomu ir dideliems.

Linkime sėkmės!

  Siūlome Jums išspręsti testą ir pasitikrinti ar žinote iš kur kilę, kur gyvena ir kuria Šiaurės šalių rašytojai.

Norint pradėti spauskite nuorodą, https://bit.ly/3pkGoHS

  Pabandykime paspėlioti, kuriuos gi knygų herojus sukūrė Šiaurės šalių rašytojai??

Norint pradėti žaisti, spauskite šią nuorodą: https://bit.ly/3pe8Cnz

  Ką žinote apie Šiaurės šalis? Ką žinote apie Šiaurės šalių vaikų literatūros rašytojus?

Spauskite šią nuorodą ir žaiskite https://bit.ly/3lwOuKU

Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitei sukurtas pažintinis filmukas vaikams apie rašytojus kilusius iš Šiaurės. Kviečiame pasižiūrėti!

Šiandien gimtadienį švenčia rašytojas, tapytojas Leonardas Gutauskas

Rudens laikrodį griežlės prisuks

Sugirgždės aprūdiję ratukai –

Dar nemik pasėdėk dar pabūk

Pasinėręs į balzganą rūką

Juk kas metai kas metai tas pats

Vėl tos griežlės ir dalgis prie upės

Ta pati prigimtinė kalba

Kaip liepsna pabučiavusi lūpas...

Iš Leonardo Gutausko eilėraščio „Pilkatonis sekstetas“.

Kviečiame paskaityti rašytojo knygų, kurios yra mūsų gimnazijos bibliotekoje.

   Iškili mūsų krašto asmenybė, palikusi gilų pėdsaką gimtinėje ir kraštiečių širdyse – Birutė Baltrušaitytė-Masionienė gimė 1940 m. spalio 24 d. Treinosios kaime, netoli Lomių. Jauniausia iš trijų seserų. Mokėsi Tauragės I vidurinėje mokykloje. Jos vardu pavadinta Tauragės viešoji biblioteka. Šiais metais minime 80-ąsias gimimo metines.

   Siūlome iš arčiau susipažinti su šia mūsų krašto rašytoja, literatūros tyrinėtoja, habilituota humanitarinių mokslų daktare.

 

Daugiau apie tai rasite čia...